Luxus a rodinná tradice
Na břehu Berounky, pod dohledem zámku Nižbor, navštiv sklárnu, kde o tradici vědí své. Příběh rodinného podniku Rückl se začal psát před bezmála 200 lety. Sklárna přežila obě světové války a svůj „la belle epoque“ zažila paradoxně v meziválečném období. Tehdy se výrobky z rodinné sklárny vyvážely do celého světa – od Anglie až po Indii a dostaly se na stolky a komody významných osobností včetně tatíčka Masaryka.
V moderních dějinách tomu není jinak. I dnes bys našel jejich výrobky v domácnostech „Českých lvů“ jako je Ivan Trojan, Jan Svěrák, Jiří Menzel, Agnieszka Holland, Václav Marhoul, Karel Roden, Aňa Geislerová a řada dalších osobností. Český lev, cena České filmové a televizní akademie, se totiž vyrábí právě v Nižboru. Za její dnešní podobou stojí umělecký ředitel sklárny Rony Plesl.
Když čáp nenosí děti ale skleničky
Elegantní opeřenec s dlouhýma nohama na vysokém komínu sklárny bohužel nebydlí. I tak se ale čáp dostal do loga rodinné sklárny. Jak to? Stalo se tak už na konci 19. století, kdy sklárna vyráběla flakónky, lahvičky, mističky… no prostě skleněné obaly, které potřebovali distributoři léčiv. Čáp jako symbol šťastné budoucnosti a nového zrození je perfektním emblémem pro sklárnu, kterou za socíku čekaly těžké časy, a ještě těžší po revoluci, kdy se ji Rücklovi snažili získat zpět.
Všechno se ale dozvíš během exkurze, kde nezůstane jen u koukání. Máš vybroušený styl? Ukaž ho v brusírně, kam zabrousíte s průvodcem. Čapni skleničku a sám na ní vybrus svoje osobní logo. Aby sklenka neprdla, bude ti pod ruce nakukovat zkušený brusič.
Uf, tolik broušení! Tak ještě zabrus za děvčaty do hospody, svlažit to vedro od sklářské pece. Na výběr je v Nižboru hned z několika lokálů: Zastávka, kterou provozuje herec Tomáš Hanák, Praha není hlavní město, ale putyka vedle sklárny, další knajpa s názvem U Lípy leží jen přes řeku a vůbec největší stylovka je Bistro HST-P48 kousek dál po proudu vytvořené z vyřazené lodě.