Léčivý pramen a nejstarší Děd, co se toho nebojí
Začneš v Berouně a první zastávka na sebe nenechá dlouho čekat. Než se vrhneš do lesů, omrkni novogotickou kapli Panny Marie Bolestné podle projektu stavitele Josefa Mockera, která nahradila původní poutní kapli u údajně léčivého pramene. Je už jenom na tobě, jestli se chceš nechat unést na vlnách fantazie, nebo na léčivou vodu nevěříš. Každopádně dneska už bys tady pramen hledal jen těžko, je totiž ukrytý v zamčené kapličce. Od kapličky tě čeká pořádné kardio do kopce, až k rozhledně Děd. Úplně první postavenou rozhlednu v českých zemích má na svědomí Klub českých turistů, který ji nechal vybudovat už v roce 1893, takže je ti jasné, že se na ní čas trochu podepsal. Není proto divu, že v současné době se nechává hýčkat v rukou stavařů a restaurátorů a je bohužel pro veřejnost uzavřená. Věříme ale, že to čekání bude stát za to a opět bude brzy kolemjdoucí obdarovávat krásnými výhledy na Křivoklátskou vrchovinu!
Keltové, skleničky a stylová nádražka
Další kroky postupně směřuj k zámku v Nižboru, kde najdeš Keltské infomační centrum a interaktivní výstavu, která tě vtáhne do běžného života Keltů. Výstava útočí na všechny smysly, obrazy se promítají na stěny a za zvuků podmanivé hudby si můžeš všechno osahat, jak je libo pomocí dotykových displejů. Takže žádný nudný muzeum, kde se bojíš, že rozbiješ zaprášenou vitrínu!
Baví tě řemeslná práce a jsou ti sympatický výrobky, které dělají poctivé české ručičky? Rozhodně nevynechej sklárnu Rückl v Nižboru. Nejenom, že jsou to skleničky s pořádnou tradicí, ale v poslední době mají dost moderní design, třeba i od Ronyho Plesla nebo Kristýny Venturové.
Pokud máš pocit, že už sis dal dneska do těla docela dost, můžeš si výlet zkrátit a z Nižboru dojet vlakem domů nebo zpátky do Berouna. Únavu navíc doprovází hlad? Občerstvi se v originální nádražce, tu v Nižboru má svědomí herec Tomáš Hanák a je to navíc docela cool najíst se ve starém vagonu. Instafriendly fotka se tu v podstatě udělá sama.
Z Nižboru už tě čeká pohodička podél Berounky a konečně opravdové keltské oppidum ve Stradonicích. Možná, že i tebe sem nalákala zlatá horečka, která tady frčela po roce 1877, kdy nějaký šťastlivec narazil v keltském hradišti ve Stradonicích na opravdický poklad s dvě stě zlatými a stříbrnými mincemi.
Z Nižboru už tě čeká jenom pohodová stezka s názvem Po stopách českých králů až do bývalého královského města Beroun. Ale kdyby ti přece jenom zbyly síly navíc, rozhodně si ještě odskoč na Stradonické vodopády, tady totiž dostaneš do dušičky trošku zenu. Na pořádný energetický doping se zastav v Hýskově, na vyhlášené domácí řemeslné zmrzlině. Navíc tady najdeš i rodný dům spisovatele a vypravěče Františka Nepila, boomeři a možná i mileniálové si jeho hlas vybaví z nejedné pohádky.
Zmrzlina a pohádky jako odměna za výšlap
Konec nebo začátek, královské město nevynechej
Tahle trasa začíná a končí v královském městě Berouně, je jenom na tobě, jestli si prohlídku malebného Husova náměstí s kostelem sv. Jakuba necháš na konec nebo začátek výletu. Jsi fanda architektury? Tak to omrkni neorenesanční Duslovu vilu, kterou má svědomí architekt Antonín Wiehl. Pokud jdeš na věci chytře a v Berouně se ti líbí, rozhodně si pořiď Návštěvnickou kartu Berounska a Brd a Podbrdska. Získáš ji třeba k zakoupené vstupence do Muzea českého krasu na náměstí nebo při ubytování v partnerském hotelu nebo penzionu.