Lenka Říhová spojila svůj život s Bisportem – outdoorovým centrem, jehož žluté lodě 30 let brázdí Sázavu mezi Stvořidly a Pikovicemi, – už v roce 2001. Tehdy do firmy nastoupila jako studentka na brigádu. Začínala u výdeje lodí a postupně stoupala v profesním žebříčku, až se stala majitelkou Bisportu Týnec s.r.o. Na lodi se přitom svezla pouze párkrát, jak sama říká, je vodák–teoretik. Získané zkušenosti ale předává dál, a to i na vrcholné úrovni – je členkou výboru Asociace vodní turistiky a sportu.
Lenko, Bisport má už 30letou tradici. Jaké to bylo v samotných začátcích?
Ahoj, Bisport začal půjčovat kánoe v roce 1994 a byl jednou z prvních půjčoven na Sázavě. Pro české vodáky to bylo něco nového, do té doby jezdili na vodu jen ti, kteří měli vlastní laminátovou kánoi nebo kamaráda, který kánoi vlastnil. Do tohoto období přišel Bisport se svou nabídkou vyrazit na Sázavu a užít si ji bez toho, aby vodáci řešili opravu poničené laminátky, dopravu kanoe k řece a podobně. Hned od začátku Bisport nabízel půjčení plastových, téměř nerozbitných kánoí.
V samotných začátcích to bylo velmi náročné, ale zároveň i plné nadšení a odhodlání. Byla to doba, kdy jsme se museli naučit hodně věcí za pochodu a vybudovat si jméno a reputaci mezi vodáky. S každým rokem jsme se zlepšovali a rostli, což bylo velmi uspokojující. Základ Bisportu tvořil vždy kvalitní tým brigádníků, kterému v samých začátcích kryl záda zakladatel a první majitel firmy Jarda Biolek.
Jaká je tvoje nejoblíbenější část Sázavy a proč?
Nejoblíbenější část Sázavy? To je strašně těžká otázka, protože celá řeka má své nezaměnitelné kouzlo. Pokud bych měla vybrat nejhezčí úsek, tak mými dvěma favority jsou bezesporu úseky z Týnce do Pikovic a pak z Kácova do Českého Šternberka.
Úsek z Týnce do Pikovic je krásný nejen díky přírodní atmosféře, ale také velmi zábavný díky peřejím a různým překážkám. Je to ideální místo pro vodáky všech úrovní. Řeka protéká kolem trampských osad v okolí Luka pod Medníkem, kolem vyhlášené Pikovické jehly. Velkou škodou je, že v posledních letech bývá tento úsek z důvodu nízké vody občas nesjízdný.
Naopak úsek z Kácova do Českého Šternberka je sjízdný celoročně a je to sázka na jistotu. Tento úsek mám moc ráda ve dnech, kdy si potřebuji odpočinout a vyčistit hlavu. Jedná se o klidnější úsek. Úžasný je příjezd do Českého Šternberka, kdy řeka teče přímo proti hradu Český Šternberk, zde vznikají krásné vodácké fotky.
Odkud a kam je vlastně Sázava splavná? Je to vhodné na dovolenou na pár dní nebo na celý týden?
Sázava je splavná od Kempu Stvořidla až po Pikovice. Celkově je sjízdných 132 ř. km a proto je vhodná jak pro jednodenní vodácký výlet, tak i na celotýdenní putování po řece.
Sázava nabízí nespočet jednodenních i delších tras, ze kterých si vybere úplně každý. Velkým pomocníkem při plánování, kam na Sázavu vyrazit, je aplikace Vodácká navigace. V této aplikaci vodáci najdou všechny důležité informace jako délku vybrané trasy, kempy, tábořiště, jezy a spoustu dalšího.
Kdy je ideální doba pustit se na Sázavu? Které období je pro vodáky nejvhodnější?
Ideální doba pro sjíždění Sázavy je od jara do podzimu, přičemž nejlepším obdobím je květen až září. Každé roční období na Sázavě je moc krásné a odlišné. Na jaře se kolem řeky zelenají břehy, vše kvete, a naopak na podzim projíždíš kolem zbarvených stromů. Určitě doporučuji na vodu vyrazit, opravdu to stojí za to.
Tím, že je Sázava řekou, která nemá žádnou přehradu, která by jí upouštěla vodu (tak jako např. Vltava má Lipno), je hladina vody závislá na deštích. Je proto důležité před splutím sledovat stav vody v řece. V letních měsících se bohužel stává, že trasa z Týnce do Pikovic může mít méně vody a pro vodáky může být hůře sjízdná nebo i nesjízdná. Nad Týncem bývá řeka sjízdná celoročně.
Co si nesmím zapomenout, když jdu poprvé na vodu? Jaké vybavení je nezbytné?
Je to samozřejmě závislé na tom, na jak dlouho na vodu jedeš. Co budeš potřebovat, se také odvíjí od počasí. Když jedeš poprvé na vodu, určitě nezapomeň na plovací vestu, pádlo a voděodolný vak nebo barel na osobní věci. Toto vybavení ti půjčí každá půjčovna. Plovací vesta by ti měla sedět a nesmí být volná. Super doplněk je i vodotěsné pouzdro na telefon.
Je také dobré mít s sebou náhradní oblečení a obuv, do kterého se můžeš převléct po nechtěném koupání nebo po skončení splutí. Na splouvání je důležitá kvalitní obuv s pevnou špičkou. Zapomenout bychom měli na crocsy nebo pantofle.
Dále doporučuji si přibalit opalovací krém, pokrývku hlavy, sluneční brýle...
Zvládne sjíždění Sázavy opravdu každý? Co rodiny s dětmi, je to pro ně vhodné?
Sjíždění Sázavy zvládne opravdu každý, včetně rodin s dětmi. Pro děti je čas strávený na vodě a někdy i ve vodě velkým zážitkem.
Pro rodiny doporučujeme klidnější a kratší úseky. Ideální je například trasa z Kácova do Českého Šternberka, která je právě u rodin hodně oblíbená.
A jaké plavidlo zvolit? Sázava je vhodnější pro splutí na kánoích. Určitě bych volila stabilnější kánoe pro pocit bezpečí na vodě. Naše půjčovna nabízí rodinnou kánoi typu Riviera, která je vhodná pro rodinu s jedním až dvěma dětmi. Případně je možné si zapůjčit i nafukovací raft, který je hodně stabilní, ale při pádlování na něm se vodáci více nadřou.
Které z vašich lodí je nejstabilnější plavidlo pro začátečníky a rodiny s dětmi?
Nejstabilnější plavidlo pro začátečníky a rodiny s dětmi jsou rafty. Rafty jsou velmi stabilní a bezpečné, což z nich dělá ideální volbu pro ty, kteří nemají mnoho zkušeností s vodáckými aktivitami. Na stojatější vodě ale jedou pomaleji a vodácká posádka se při pádlování více nadře.
Pro začátečníky bez dětí jsou pro první plavbu ideální kánoe Agara. Jedná se o stabilnější dvoumístnou kánoi.
A rodinám s dětmi určitě doporučím rodinné Riviery – pro dva dospělé a dvě děti. Bonusem jsou praktické opěrky na záda, které na českých řekách vídáme pouze u těchto kánoí.
Můžeš nám přiblížit akci „Čistá řeka Sázava“? Kolik lidí se letos do úklidu podél vody a na vodě zapojilo?
Bisport podporuje akci „Čistá řeka Sázava“ už mnoho let, protože si uvědomujeme, jak důležité je udržovat naši řeku čistou a zdravou. Tato akce, do které se každoročně zapojují stovky dobrovolníků, nám pomáhá nejen chránit životní prostředí, ale také posilovat vztahy s místní komunitou. Podpora této akce je součástí naší společenské odpovědnosti a snahy o udržitelný rozvoj regionu, ve kterém působíme. Zároveň chceme touto cestou zvyšovat povědomí o významu ochrany přírody a podpořit udržitelný cestovní ruch na Sázavě.
Jaké jsou vaše plány pro budoucnost Bisportu? Chystáš nějaké novinky nebo vylepšení pro vodáky?
Naše plány pro budoucnost zahrnují rozšíření nabídky našich služeb, vylepšení infrastruktury a pořádání více akcí pro veřejnost. Chystáme se také investovat do nových plavidel a vybavení, abychom našim hostům poskytli co nejlepší zážitek.
Co je ale pro mě nejdůležitější je, aby naši hosté byli s naší službou a půjčovnou opravdu spokojeni a ze svého pobytu na Sázavě byli nadšení, a odnášeli si domů jen samé pozitivní zážitky. Největší odměnou pro mě i celý můj tým je, když nám vodáci poděkují, že se jim s námi na vodě líbilo a že příště opět využijí služeb naší firmy. To je motivace a hnací motor služby neustále zlepšovat a posouvat dále.
Jaké další aktivity a služby Bisport nabízí kromě půjčování lodí a raftů?
Poskytujeme kompletní servis včetně dopravy vybavení na výdejní místa na Sázavě, a to zdarma. Vesty, pádla a barely mají naši hosté také rovnou v ceně půjčovného. Ceny máme konečné, nemáme žádné skryté poplatky. Kromě půjčování lodí a raftů nabízíme také školní výlety, teambuildingové akce nebo příměstské tábory. Naše služby jsou také rozšířené o nabídky ubytování ve dvou hostelech, a to v Kácově a Týnci. V těchto městech taktéž provozujeme my nebo naše přátelské firmy tábořiště.
Máš nějaký nezapomenutelný zážitek nebo příběh z 30 let provozu Bisportu, o který by ses chtěla podělit?
Nezapomenutelných zážitků je strašně moc. Na vodě jsme uspořádali nespočet vodáckých svateb, nespočet rozluček se svobodou, ještě více rodinných výletů, kdy se děti na začátku výletu bály do kanoe sednout a na konci je rodiče nemohli z kanoe dostat. Působení v Bisportu je pro mě jeden velký nezapomenutelný zážitek a jsem ráda, že v této firmě mohu už 23 let působit.
Jako člen Asociace vodní turistiky a sportu dělá Bisport i spoustu osvěty. V čem konkrétně tato osvěta spočívá?
Bisport je zakládajícím členem Asociace vodní turistiky a sportu. Tato asociace kope za práva českých vodáků, aby mohli jezdit po českých řekách. Velmi důležitou činností je také osvěta vodáků o bezpečnosti na řece, a hlavně v okolí jezů, ochraně životního prostředí i zvýšení povědomí o důležitých tématech, které se vodáctví týká. Jsem moc hrdá na to, že Bisport je i ve výkonném výboru této Asociace a může „ovlivňovat“ a posouvat její činnost.
Působení asociace je běh na dlouhou trať, ale vnímám, že je nesmírně důležité a pro české vodáky potřebné.