Vícedenní dobrodrůžo severně od Prahy
Užij si několikadenní plavbu s rodinkou nebo partou kámošů z Mělníka proti proudu Vltavy a využij kotviště jedné z nejlepších marin široko daleko. Půjč si vybavenou kajutovou loď, ve které je všechno, co po cestě potřebuješ. K přespání využij zázemí Mariny Vltava v Nelahozevsi, kde se budeš mít jak v bavlnce. Navíc můžeš využít spoustu dalších služeb, které tady nabízí. V okolí je turistických cílů víc než dost, naplánuj si proto nocleh aspoň na dvě noci.
Ať už plánuješ výlet jako romantiku ve dvou, rodinnou dovču nebo výlet s kamarády, kajutová loď je prostě all in one pro všechny. Určitě oceníš uzavřenou kajutu, kuchyňku i vlastní sociální zařízení. Člověk by řekl, že na takové plavidlo už musíš být přímo admirál. Díky omezenému výkonu ale nepotřebuješ k jejímu řízení ani průkaz vůdce malého plavidla. I tak to nepodceňuj a než se chytneš kormidla, koukni na pravidla plavebního provozu a na plavební mapu, ať víš, co tě po cestě čeká.
1. DEN: V Mělníku se staň kapitánem
V přístavním městě Mělník si půjč kajutovou loď v Půjčovna plavidel. Najdeš ji v severní části přístavního bazénu Přístavu Mělník. Možná ty světové strany trochu chytáš, ale i tak je u větších lodí vždy lepší nechat se před vyplutím zaškolit. I proto ti půjčovna nabízí možnost půjčit si tvou vysněnou kocábku večer o den dřív, nechat si od profíků všechno pořádně vysvětlit, přespat přímo na lodi a až druhý den ráno zvednout kotvy. Prostě ideální, pokud se potřebuješ se svou novou kocábkou trochu spřátelit.
2. DEN: Vydej se proti proudu Vltavy plavebním kanálem
Po vyplutí z přístavu budeš mít Mělník jako na dlani. Ten výhled na mělnický zámek s kostelem a vinohradem nenechá tvůj foťák chladným. Z Mělníka pokračuj proti proudu do míst, kde se k sobě přibližuje Labe s vltavským plavebním kanálem tak blízko jako ty včera večer se svou drahou polovičkou v kajutě. Prostě na soutok. To jsou perly, co? Tak chytej další – není soutok jako soutok, protože ten mnohem známější, Labe a Vltavy, je o kousek dál. Jenže v původním korytu Vltavy by tvoje kocábka dopadla jak Titanik, proto se vydej plavebním kanálem.
Vraňansko-hořínský plavební kanál ze začátku 20.století patřil k největším dílům svého druhu už za císaře pána. Teď je kulturní památkou stejně jako zdymadlo Hořín. Je to vlastně takový technický hrad na řece. Zdymadlo je vybavené dvěma paralelními plavebními komorami. Ty nejspíš propluješ tou malou komorou vlevo, protože velká je spíš pro větší koráby.
Víš, že pravý soutok našich dvou největších řek se nachází o malý kus dál, kde se do Labe vlévá Vltava ze svého původního koryta?
Po cestě na obzoru
Čeká tě pohodová plavba kanálem, který tě na chvíli přenese do Holandska. V malé zátoce u Zelčína zakotvi u vývaziště a protáhni nožky v Zooparku Zelčín. Ke vstupu ke všem chlupáčům a krunýřům se dostaneš krátkou procházkou. Nebo se vydej po naučné stezce Vrbno–Zelčín. Žaludek zející prázdnotou zaplníš u vchodu do zooparku v Hostinci U Bedřicha. Možností, jak tu strávit volný čas, je ale víc. Dopřej si zážitek v podobě sjíždění staré Vltavy na raftech, které ti zapůjčí přímo v zooparku.
Zastávka v Zelčíně a pak už hurá do cíle
Kanál končí zdymadlem Vraňany. Za ním tě čeká ještě secesní zdymadlo Miřejovice a pak už je nejvyšší čas zakotvit. Přímo pod renesančním zámkem Nelahozeves najdeš útočiště v Marina Vltava. Full servis je samozřejmostí, tak proč nezůstat hned na dvě noci a nepoznat pořádně zámek i okolí? O jídlo se ti postarají přímo v marině nebo zaskoč do Restaurace Vinopalna. A když zjistíš, že noc na vodě nedělá dobře tvému žaludku, slož hlavu na souši. Součástí mariny je totiž i penzion.
Příjezd do mariny v Nelahozevsi
3. DEN: Tak co ukrývá to okolí?
Je na čase prozkoumat zdejší souš i protilehlý břeh. Začni renesančním zámkem, který spravují potomci z rodiny Lobkowicz. Zajdi na prohlídku a v místním bistru si dej lahodnou zmrzlinu. Jen naproti zámku najdeš další místo, které ti nesmí uniknout. Rodný dům Antonína Dvořáka s moderní expozicí. Drž se tématu a vydej se po Dvořákově stezce proti proudu do Kralup nad Vltavou, kde narazíš na původní ozubené kolo z Miřejovické vodní elektrárny. Tak schválně, jak se tomu ozubení říká? Malá nápověda: tenhle reliéf používá stejnojmenná francouzská automobilka.
Teď na protější břeh! Z Nelahozevsi se tam dostaneš buď přes Kralupy nebo kratší severnější trasou přes Miřejovické zdymadlo. Můžeš taky využít služby mariny a nechat se na druhu stranu dovést přívozem. Na levém břehu najdeš další zámek. Barokní Veltrusy se navíc pyšní rozlehlým anglickým parkem s množstvím romantických staveb, mostků a dančí obůrkou. Už se ti nechce úplně po svých? Najmi si kočár tažený koňmi anebo si na pokladně půjč kolo a poznej park s průvodcem v rámci netradiční cykloprohlídky.
Výlety v okolí
Chceš ještě dál?
Ještě nemáš dost? Když chceš víc, vezmi si na loď vlastní kolo. Nebo si ho půjč v marině a poznej širší okolí. Vyšlápni si na hradiště Budeč a zříceninu hradu Okoř, poznej ovocné sady a pivovary královského města Slaný, zajeď na zámek do Roztok u Prahy anebo si vyšlápni do Panenských Břežan poznat zámky nacistických es a Památník národního útlaku a odboje.
Po cestě k vidění
4. DEN: Návrat z Mariny Vltava do Mělníka
Plavební komory nefungují nonstop. I v sezóně, od května do září, jsou v provozu jen do 17 hodin. Vyplout až další den ráno je větší pohodinka. I tak se ale obsluze raději nahlas dopředu.
Cesta zpět je vlastně stejná jako sem. A až v Mělníku vrátíš loď zpátky, vydej se ještě na průzkum jeho historického centra. Zámek, podzemí, muzeum, kostnice, vinárny, kavárny a restaurace jsou jen zlomkem toho, co se tu dá zažít.