Šnorchl a ploutve nech v klidu doma, i když je tenhle dům doslova vodní, topit se tu rozhodně nebudeš. Místo toho se tu s vodou i organismy, které v ní žijí, seznámíš do poslední molekuly. A nuda to rozhodně nebude. Díky interaktivní expozici trochu provětráš své mozkové buňky. Určitě si hravě poradíš se záludnými kvízy, jedním stiskem dokážeš vyrobit obláček páry anebo za pomoci chuťových buněk rozpoznáš kohoutkovou vodu od minerální.
Když slunce zasvítí, ručník a náhradní oblečení přijdou vhod
Nádvoří tohohle vodního paláce netvoří nic jiného než zase voda. V zimě tu samozřejmě ani neukápne, ale jakmile teploty stoupnou dostatečně vysoko, otevřou se kohouty a voda tu teče proudem. Simulované říčky se naplní průzračnou tekutinou, která jen čeká, až jí postavíš záludné překážky. K tomu zde slouží různá hejblátka, stavítka, pumpy a čerpadla. Že se u toho namočíš, je jasný jako facka. Takže si nezapomeň přibalit náhradní suché oblečení.
Největší samá voda v republice má dvě jména
Vodní dům najdeš na okraji obce Hulice, hned pod hrází vodní nádrže Švihov alias Želivka. Věděl jsi, že tahle nádrž zásobuje pitnou vodou Středočechy, Jihočechy, Pražáky i lidi z Vysočiny? Dohromady se ve vodě z největší české vodní nádrže koupe více jak 1,5 milionu obyvatel plus nějaký ten turista v pražských hotelech. Kromě exkurze na hráz nádrže, se vydej ještě k nedokončeným mostům původní trasy dálnice D1 z období Protektorátu. Zapomeň na freestyle, za ten je pokuta minimálně litr. Na stránkách Vodního domu najdeš vypsané termíny, kdy tě k jinak nepřístupným mostům zaveze průvodce. Legálně a jen za pár stovek. Ušetřil jsi? Není zač!
Malá nenápadná obec Hulice má v centru ještě jedno zajímavé muzeum. Včelí svět sice není vodní tématikou, ale vynechat bys ho rozhodně neměl. Příležitost stát se včelou a objevit se v obřím úle už jinde nedostaneš. Vodníci a vodnáři se odsud vydají ještě do Zruče nad Sázavou, kde kromě zámku najdou i originální Vodácké muzeum. „Must visit” každého vodoucha.