„Ač Karel IV. byl ukrutný feudál, tak zaved u nás víno a ne chmel“, zpívá Bára Basiková v písni z filmu Starci na chmelu. A pravdu dí to děvče! Dnešní mělnické vinohrady mají své kořeny až ve francouzském Burgundsku, odkud právě Karel IV. dovezl vinnou révu. Na vinařskou tradici navázali i Lobkowiczové, současní majitelé zámku, kteří z Burgundska dovezli nové sazenice a rozšířili vinice.
Tady se pije na vysoké noze
Hned tři patra mají sklepy pod zámkem, kde se vždy vyrábělo víno a dnes se tu veřejně koštuje. A zatímco většina z nás dostala maximálně dudel, plyšáka a ti šťastnější obálku s nějakou tou kačkou, lobkowiczkým novorozeňatům se dává dřevěný sud, který mu rok před jejich 18. narozeninami naplní vínem. Takže na následné oslavě je pak opravdu veselo.
Ani nad zemí to není nuda
Abys nevypadal jako alkoholik, nakoukni taky do zámeckých pokojů. Uměleckými sbírkami se to tu jen hemží. A nejde jen o obrazy. Vystavené jsou tu také sochy a sošky, sklářské výrobky, porcelán a kartografické mapy. Vše umístěné v jednotlivých sálech, ložnicích, pracovně i jídelně.
Když už jsme u té jídelny – I ty si určitě rád užiješ kvalitního jídla. V zámecké restauraci si typicky českou kuchyni vychutnáš s výhledem na soutok Labe a Vltavy. A jestli tě vždycky lákalo vyzkoušet všechna ta zámecká křesla a nábytek za provázkem, zajdi si do zámecké cukrárny. V interiéru stylizovaném do období Ludvíka XIV. si pošmákneš na čokoládových pralinkách za doprovodu klavíristy a v barokních židlích. Budeš se tu mít jako král.
To se ví! Jak už padlo v úvodu, sklepy nejsou jenom o víně. Hned vedle zámku se v podzemí kostela sv. Petra a Pavla skrývá naše 3. největší kostnice. To pod náměstím mělničtí skladovali brambory, sádelňáky i jablka. Dnes sem chodí turisté za nejširší studnou ve střední Evropě.
Ani zámecké vinařství není na Mělníce jediné. Za další koštovačkou zapluj dolů k řece. Jen pár minut chůze od přístavu najdeš prodejnu vinařství Bettina Lobkowicz nebo vinařství Kraus.