Zámek v Poděbradech má pořádně bohatou minulost. Místo, kde zámek stojí, se líbilo lidem už v pravěku, ale až ve 12. století tu nechal Přemysl Otakar II. postavit královský vodní hrad. Aby ne, až dodnes má zámek výbornou pozici a dohlíží přímo na proud řeky Labe. Nebudeme si ale nic nalhávat, zajímavá historie se tady začala odehrávat v momentě, kdy hrad získali páni z Kunštátu. A to hlavně díky Jiříkovi z Kunštátu a Poděbrad, kterého pravděpodobně znáš pod jeho slavným nicknamem Jiří z Poděbrad. Zámek postupně prodělal několik přestaveb, ale jeho současnou podobu si odškrtnul na to-do listu až architekt František Maxmilián Kaňka.
Poděbradku si můžeš natočit zdarma přímo v Poděbradech na kolonádě z prameníků – a že si ji tam opravdu umí načepovat stylově! Nejlahodnější je prý u Svatojánského pramene v Kubových sadech. Ale to je věc vkusu, protože má jemnou sílu minerálů a krapet slané chuti. Účinky? Říká se, že prospívá trávení, doplňuje minerály, a tak trochu „srovná tělo do latě“. Jen bacha – když to přeženeš, budeš možná hledat nejen další pramen, ale i místo, kde si rychle odskočit!
Příběh jako od Járy Cimrmana
Příběh minerální vody je jak ze hry Járy Cimrmana; v roce 1905 hledal hrabě Bülov na zámku s pomocí proutku vodní pramen, kterým by se dalo město zásobovat pitnou vodou. Podařilo se mu to přímo na hradním nádvoří, odkud začala do výšky dvou pater tryskat minerální voda a tím se slavný proutkař zasloužil o vznik poděbradských lázní, které fungují až do dnešních dní.
Jiří z Poděbrad, gotické sklepení i cestovatelský blogísek
V současnosti na zámku najdeš muzeum a památník krále Jiřího z Poděbrad. Památník prošel náročnou rekonstrukcí, na které se podílelo Polabské muzeum a Univerzita Karlova. Úprava expozice nastala při příležitosti oslav 550. výročí mírových snah krále Jiřího z Poděbrad.
Památník krále Jiřího z Poděbrad je umístěn v nejstarší části poděbradského středověkého hradu, v bývalé kapli Klanění svatých Tří Králů. Prostřednictvím výjimečných gotických nástěnných maleb a stovek vystavených exponátů tě zavede do období 14. a 15. století, kdy poděbradské panství vlastnili páni z Kunštátu. Většina expozice je věnována životu a odkazu českého krále Jiřího z Poděbrad.
Vidět tady můžeš zajímavá lejstra, o kterých se dá tvrdit, že v podstatě předběhly dobu o několik staletí, kdy Jiří z Poděbrad se svými mírovými myšlenkami strčil v 15. století do kapsy dnešní Chartu OSN. Najdeš tady i Deník panoše Jaroslava, což se dá považovat za první cestovatelský blogísek z 15. století. Zajímavá je i rodová „Bočkovská bible“ se záznamy o historii rodu pánů z Kunštátu, celý rodokmen a kopie části roucha, ve kterém byl král Jiří pohřben do královské hrobky ve svatovítské katedrále.
Na kapli navazuje výstava v tzv. rodné síni krále Jiřího věnovaná sochaři Bohuslavu Schnirchovi, který mimo jiné vytvořil pomník krále Jiřího v Poděbradech nebo svatého Václava pro Václavské náměstí v Praze.
Omrkni i gotické sklepní prostory původem ze 14. století. Ty slouží v současnosti jako lapidárium, kde jsou vedle různých kamenických článků umístěny dva renesanční náhrobníky z nedalekého Pňova a velké terakotové plakety s erby posledních soukromých majitelů panství.
Poděbrady jsou srdcovka, a to doslova – lázně tu léčí hlavně problémy s oběhem a kardiovaskulárními potížemi. Ale neboj, nemusíš mít lékařskou indikaci, abys tu zažil pohodu. Lázeňským švihákem se můžeš stát kdykoliv, klidně i na vlastní náklady. Perfektní péči najdeš třeba v Hotelu Chariclea nebo Spa Hotelu Felicitas, kde si užiješ blahodárné uhličité koupele s Poděbradkou.
A když už budeš na kolonádě, skoč se podívat do sklárny Bohemia Crystal, kde vznikají mistrovské kousky českého skla – od karaf po luxusní sklenice, které dělají parádu po celém světě.
Poděbrady jsou víc než lázně: projdi se po kolonádě, ochutnej vyhlášené oplatky, nebo si užij letní festival Soundtrack Poděbrady. Prošlápni si taky Labskou cyklostezku, která vede přímo tudy. A hlad po výletu nejlépe zaženeš ve Vilémově pekařství & koloniálu – vůně čerstvého pečiva tě tam prostě naláká.