Otevři bránu do neprobádaných vod Českého krasu
Královské město Beroun je bránou hned do dvou chráněných lokalit, které spojuje koryto řeky Berounky. Na západ je to CHKO Křivoklátsko s královským hradem Křivoklát. Berounka je na téhle straně u vodáků hodně v kurzu. Na východ od města je to CHKO Český kras s jiným královským hradem, Karlštejnem, kam už tolik vodáků nedopluje. Pokud už jsi unavený z vodácké „dé jedničky“ na Vltavě, pak je tahle plavba přesně pro tebe. Klidný tok řeky tě nechá kochat se skalními masivy krasového království. Plavba není nijak dlouhá, pouhých 9 kilometrů. Takže prostoru a času na průzkum všech královských míst bude víc než dost.
Cesta z města tentokrát po vodě
Beroun – město medvědů, trhů a keramiky prostě musíš vidět. Času je dost, tak proč nezajít třeba do Muzea Českého krasu seznámit se s krajinou, která tě během plavby čeká. Nebo se zajdi podívat do Muzea keramiky, kde si z hlíny uhňácáš vlastní veledílo. A když budeš mít štěstí, chytneš na hlavním náměstí i trhovce s ovocem, zeleninou, kořením, pečivem či uzeninou. Třikrát do roka tu pořádají také Hrnčířské trhy, kam se sjíždí prodejci a kupující téměř z celé Evropy. Ale tuhle kratochvíli bychom si, být tebou, užili samostatně.
Z Berouna se na Karlštejn můžeš vydat pěšky, na kole, vlakem, autem i na motorce, a dokonce i po vodě. Stačí si v berounském kempu vyzvednout loď a vyplout do míst, kde se psala naše historie. První zkouška tvé chrabrosti tě čeká už na začátku výletu. Překonat zdejší 3 metry vysoký jez není brnkačka. Loď budeš muset přetáhnout po ostrově nebo kolem elektrárny. No prostě se zapotíš. Pak už to ale bude jen lážo plážo.
Vyber si svou loď u jedné z půjčoven
Z království na skok do novodobých dějin
Hned za královským městem na tebe vykoukne Tetín. Bájné místo, kde žila Krokova dcera Teta a kde o pár staletí později byla zavražděna babička sv. Václava, kněžna Ludmila. Nahoře najdeš muzeum, zříceninu přemyslovského hradu a 3 kostely. Pokud přirazíš ke břehu a rozhodneš se dobýt tohle poutní místo, připrav se na pořádný výšlap a překonání Tetínského vodopádu. Bude to fuška!
Jen o pár temp pádlem dál na protějším břehu vykoukne skalní stěna lomu Alkazar. Své jméno dostal od trampů, kteří se inspirovali arabskými nedobytnými pevnostmi ve Španělsku. No, a tenhle lom je taky skoro nedobytný. Když 2. světová ukončila zdejší těžbu, našel lom nové poslání v podobě nacistické podzemní továrny na výrobu leteckých motorů. Jenže budování továrny trvalo déle, než Hitler plánoval vést válku, a tak se nakonec systém chodeb využil až za „komárů“, a to k uskladnění radioaktivního odpadu z jáchymovských dolů. Dozimetr nech v klídku doma. Chodby jsou zalité betonovými hrázemi a z vnější stěny lomu se stal první horolezecký park v Česku.
Nevěř každé báchorce, bez žen by to nefungovalo
Zhruba v polovině plavby je nejvyšší čas na posilnění. Kousek po proudu od lomu Alkazar najdeš Občerstvení V Kozle. A ještě o dalších pár temp dál bys rozhodně měl přirazit v kempu Srbsko. Nenech se zmást, furt jsi v Čechách, na Balkán jsi nedoplul. Ale tenhle kemp není úplně všední. Je tu totiž i minipivovar, který vaří pivo pod značkou Srbecký lok.
Kup si lahvinku jako suvenýr k domácí grilovačce a pokračuj dál. Jakmile mineš osvětlovací věž Petzoldova lomu, už jsi v podstatě na Karlštejně. Podle půjčovny finálně přiraz ke břehu buď v autokempu nebo až za mostem u parkoviště. Odevzdej loď a nahoď patřičné oblečení, čeká tě audience u samotného krále. Ženy, slečny a dívky…. Hlavně nezůstávejte v podhradí. Nevěřte povídačkám, že na Karlštejn nesmíte a přesvědčte se, že na hradě vždycky nějaká ženská byla. Nezapomeň ani na průzkum podhradí, které ukrývá další zajímavosti.