Ach ty Káčka… Křivoklát prostě není Karlštejn
Taky patříš mezi muflony, kteří si neustále pletou Křivoklát s Karlštejnem? Že někdo takový vůbec existuje? Divil by ses kolika lidem tyhle dva hrady pořád dělají problém. Snad proto, že jsou oba královského titulu, gotického vzhledu, začínající na písmeno K anebo prostě jen proto, že jsou oba v blízkosti řeky Berounky. Kdo ví. Takže jestli jsi do teď nevěděl, který je který, tak po tomhle výletu už budeš mít jasno.
Naplánovali jsme pro tebe tři dny na vodě, několik kulturních zastávek, gastronomické zážitky, spojení s přírodou a taky celkem slušnou posilovnu. Ale vezměme to hezky popořadě.
1. DEN: Hlavně nepřepálit začátek
Na rozehřátí jsme ti navrhli trasu dlouhou asi 12,5 kilometrů s několika kulturními vložkami. Tou první je královský hrad Křivoklát. Ikona, kterou bys před odražením od břehu v Roztokách rozhodně měl navštívit. Z Roztok je to pohodlnou trasou necelé 2 kiláčky k tomuhle místu, kde bručel za katrem slavný alchymista Edward Kelley a kde byl v době husitských válek uložen královský poklad.
Tou druhou je Hamousův statek ve Zbečně s historickou ale stále funkční chlebovou pecí. Když budeš mít štěstíčko, pochutnáš si na čerstvém poctivě upečeném chlebu. Stačí se vylodit v kempu Riviéra a dojít ten kousek do centra obce. I se dvěma zastávkami dopluješ na konečnou dnešního úseku, tedy do Tábořiště U Jezu v Račicích, za pár hodin. Zbytek dne využij ke koupačce nad jezem nebo k nachytání bronzu. Hlavně to hned první den nepřepálit.
2 DEN: Neflákat se a večer svaly zrelaxovat
Přišel ti první den jako naprostá pohodinda? Druhý úsek už taková sranda nebude. Na vzdálenost je to delší jen o 2,5 kilometrů, jenže…. Voda je tu mnohem línější a tebe čekají dva nesjízdné jezy, kde bude potřeba loď i s nákladem přenést. Kudy to bude nejlepší vzít ti napoví Vodácká navigace. Abys neřekl, že tě druhý den chceme jenom zničit, můžeme na oplátku slíbit uspokojení tvých choutek. Teda gastrochoutek.
První stopka se nabízí hned ze začátku v Nižboru. Barokní zámek s expozicí věnované keltské kultuře tu ze skály dohlíží na proslulou sklárnu Rückl, odkud si můžeš odnést vlastnoručně broušenou skleničku. A kde jsou pece a skláři, tam je pořádná žízeň. Možná právě proto je tu tolik možností, kde svlažit hrdlo. Ale pozor na otvíračky, dopoledne to může být zrádný. Kde teda zakotvit? Třeba v Zastávce. Ne to není gramatická chyba. Zastávka je stylová nádražní restaurace českého herce Tomáše Hanáka. Nebo zastav v Praze naproti sklárně (fakt nemyslíme naše hlavní město), U Lípy přes řeku, ale vůbec nejstylovější to bude u lodě přestavěné na Bistro HST-P48 kousek dál po proudu.
K létu neodmyslitelně patří zmrzlina všech chutí a barev. Tu vůbec nejlepší mají v Hýskově. Prodávají tu i ledovou tříšť, po které ti zmrzne mozek. Rozmrazit ho můžeš na konci obce návštěvou rodného domku spisovatele Františka Nepila. Za ním se otevírá dnešní cílová rovinka končící Autokempem Na Hrázi v Berouně. A právě v tomhle královském městě je čas na další foodporno v podobě delikátních burgerů. Zajít na ně bys měl buď do Blackdog Bar&Grill nebo do Kozy Rozy.
Odpočinek si zaslouží i tvé svaly, o tom nikdo nepochybuje. Nejlíp jim bude v Aquaparku Beroun, kde jim dopřej parní lázeň, masážní lůžko, whirlpool, saunu a další vymoženosti. Fakt se o své svaly dobře postarej, ráno je budeš potřebovat.
3. DEN: Závěrečná pohodička do královského cíle
Pokud jsi předešlý den nestihl obhlídku města, doporučujeme to udělat před posledním úsekem plavby. Ve vybrané dny je ráno možné na náměstí zastihnout trhovce s ovocem, zeleninou, pečivem a uzeninou, ale i hadráře s módou a blyštivými šmuky pro ženský. Nabízí se také obhlídka Muzea Českého krasu nebo Muzea keramiky, kde si z hlíny uhňácáš vlastní cosi. Je tu toho ale mnohem víc. Hned po vyplutí z kempu tě čeká nepříjemné přenášení lodi kolem 3 metry vysokého jezu (nezapomeň zas mrknout do Vodácké navigace kudy to vzít), takže udělat si radost něčím blyštivým nebo chutným, určitě zvedne morálku posádky. Před tebou je posledních asi 9 kilometrů na řece.
Za královským Berounem propluješ pod Tetínskými skalami, na kterých se ukrývá poutní místo Tetín. Můžeš se pokusit dobýt obec, kde žila Krokova dcera Teta a byla zavražděna babička sv. Václava, kněžna Ludmila, bez potu a funění to ale nepůjde. Tetínem vplouváš na území CHKO Český kras, údolí je tu jak vystřižené z amerických westernovek. Vlevo mineš lom Alkazar, jeho stěna je oblíbeným horolezeckým místem, a pak už připluješ do Srbska. Neproplul jsi červí dírou, pořád jsi v Česku. Ono totiž není Srbsko jako Srbsko. Přestaň šprtat slovíčka a raději se vyloď v místním kempu, který je zvláštní v tom, že má vlastní pivovar.
Kup si lahvinku na doma, až budeš kámošům u grilu vyprávět zážitky z téhle plavby, a vypluj na poslední kilometry směr Karlštejn, kde se vylodíš úplně naposledy. Ještě „vyspandžbobovat“ loď, vyprázdnit barely, všechno vrátit a hurá na hrad zjistit, jaký je teda ten rozdíl mezi Křivoklátem a Karlštejnem, aby se to už nepletlo. Po cestě ke královskému hradu mineš obchůdky s místním vínem, minipivovar, zmrzlinárny, restaurace i Muzeum betlémů, kde by probudili vánočního ducha i v Grinchovi.