Jednou mírná, jindy nespoutaná
Jak v knihách Karla Maye si budeš připadat na posledním úseku řeky Sázavy. Jako by tu řeka chtěla před svým splynutím s Vltavou ukázat to nejlepší, co v sobě má. Nezkrocená příroda, trampská tradice, velké množství sjízdných jezů a když je voda, tak se můžeš těšit i na divoké peřeje. S nebezpečím na vodě ti pomůže Vodácká navigace.
Během léta bývá 16 km dlouhý úsek mezi Týncem nad Sázavou a Pikovicemi sjízdný i pro začátečníky, jen se připrav na drhnutí. Díky MVE, a že jich tu je víc než dost, které doslova vysávají vodu z řeky, tě čeká hra na kličkovanou mezi vykukujícími balvany, a dokonce i dny, kdy údolím neprojedeš vůbec. Na jaře nebo po dnech, kdy lilo jako z konve, se ale bez zkušeností na tenhle úsek radši nepouštěj. Sjízdnost si snadno zkontroluješ tady.
Naloď se pod jezem v Týnci nad Sázavou, kde si vyzvedneš plastovku nebo nafukovačku u půjčoven Bisport a Samba. Nepotřebnou zátěž můžeš v klidu nechat v jejich loděnicích a domluvit si její převoz po souši. Auto nech doma, do Týnce se pohodlně dostaneš i vlakem. Z pražského hlaváku vyjíždí lokálka, která tě sveze po trati Posázavského pacifiku. Od vlaku je to k jezu už jen pár minut chůze. A proč Gotham City? Na druhém břehu vykukuje mezi stromy nad jezem věž románského hradu, kde sídlí muzeum a netopýři.
Než dopluješ do Kamenného Přívozu, což je asi polovina celého výletu, můžeš se zastavit ve Vojenském technickém muzeu. Po obhlídce a zhodnocení situace vytáhni loď na souš u Krhanického jízku, mělo by to jít vpravo i vlevo, a do muzea dojdi po svých (záleží na tom, kde vylezeš, ale počítej s trasou dlouhou asi 800–1 500 metrů). Vstupné je tu zdarma a otevřeno mají od června do září.
Přejeď pacifik a začni v Gotham City
Než se řeky setkají, snílci svým rájem proplují
V žaludku prázdno a krk je suchý jak troud? Chce to pauzu a dobít baterky. V Kamenném Přívozu si zaskoč na oběd do hospody U Dvou pádel, Restaurace u Hastrmana nebo U Vemenáče. Pak už se před tebou z lesa vynoří kamenný viadukt Žampach a údolí se začne stále hlouběji zařezávat do okolní krajiny.
Toronto, Kansas, Yukatan, Údolí ticha nebo Staré Waikiki. Ne, nespletli jsme si kontinent a ty jsi se najednou neobjevil za velkou louží. Jen malá ukázka z názvů bývalých trampských osad, které jsou podél této části rozeseté jak perly. Iluzi zapomenutého kraje narušují jen paďouři. Tedy naplaveniny s auty, elektřinou a moderními technologiemi, které by v dávných dobách trampové bez milosti vyhnali. Časy největší slávy českého trampingu tak připomínají poslední chaty s přístupem pouze od vody nebo pěšky. Slovo romantika bys tu zkrátka vyskloňoval ve všech pádech a jestli se do ní chceš ponořit ještě hlouběji, tak se zastav na „jedno“ v trampské Starcově hospodě na levém břehu.
Jamile uvidíš na pravoboku vysoko nad hladinou skalní útvar nazvaný Pikovická jehla, jsi skoro u konce. Civilizace okolo vody opět houstne a před tebou je cílová stanice Pikovice. Tady odevzdáš loď a pokud sis domluvil převoz bagáže, vyměníš ji za pádla. Před cestou zpět se tu ještě můžeš posilnit v občerstvení U Kelímka nebo v Restauraci U Dolejších, která je trochu víc v centru obce. Na kafe si zaskoč do Oliveta café. Příliš vysílen na návrat domů? Rozbij stan v tábořišti a domů se vydej až ráno. Jen přes řeku najdeš vlakovou zastávku Petrov u Prahy, která je na trase Posázavského pacifiku. U ní se v lese skrývá trampské občerstvení Zelená rokle.