Údolí, kam se budeš s láskou vracet
Úsek mezi Zvíkovcem a Roztoky u Křivoklátu je bez nadsázky tím nejlepším, nejromantičtějším a nejkouzelnějším, co může řeka Berounka nabídnout. Sám se o tom přesvědč ještě před cestou. Stačí se začíst do řádků knih z pera spisovatele Oty Pavla. Pociť laskavost zdejšího kraje na vlastní kůži a vydej se na 19 kilometrů dlouhou plavbu celoročně sjízdné části Berounky, a to i když už pár týdnů nepršelo. Voda tudy docela teče, takže se moc nenadřeš.
Tahle část CHKO Křivoklátsko ti zaručeně učaruje. A jestli si na vodu úplně netroufáš anebo jsi nestihl všechno navštívit, tak hlavně nebreč. Obuj pohodlné boty nebo osedlej svého cyklooře a přijeď poznat údolí z jiného úhlu. Dobře značená síť pěších i cyklo stezek a plno dalších neznačených cest ti s tím pomůžou.
Do Zvíkovce doraz raději den předem a přespi v jednom ze tří zdejších kempů. Místo na přespání vol moudře, protože každá půjčovna má výdejnu někde jinde. Dostat se sem není úplně sranda. Pár autobusů chytneš z Rakovníka, ale osobní řidič s vlastní károu bude větší jistota. Ráno začni pod jezem a na rozehřátí si sjeď rozvalený jez u Kočkova mlýna. U dalšího jezu v Čilé se vyloď a na chvilku vyměň pádlo za vlastní nohy. Asi dvoukilometrovou procházkou, hezky po rovince a přes několik brodů, se dostaneš ke Skryjským jezírkům. Pod jezem na druhém břehu řeky můžeš navštívit Elektroskanzen Čechův mlýn. Interiéry malé vodní elektrárny, která tu funguje nepřetržitě už více než 100 let, jde navštívit jen po předchozí domluvě. Tak jim nezapomeň včas zavolat.
Potřebuješ dobít baterky a svlažit hrdlo? Obojí uspokojí v Tábořišti Šlovice u Čechova mlýna. Mají tady navíc asi nejširší nabídku zmrzlé cukrovinky na klacku v okolí.
Pozor! Vyplouváme a hned pěkně zostra
Další zastávka se nabízí ve Skryjích. Útočiště ale také alternativní start téhle plavby ti poskytne Veřejné tábořiště Ahoj nebo nouzové tábořiště U Skryjského mostu. Odtud můžeš vystoupat nahoru do malé obce a navštívit Muzeum Joachima Barranda, který v okolí odkryl naleziště trilobitů, a zajít hned do 3 lokálů. V jednom z nich si koupíš pivo Trilobit z nedalekého Pivovaru Chříč.
Jestli tě to láká k hradní zřícenině Týřov, která se za Skryjemi objeví jak maják na útesu, ušetři si kilometry pěšky a využij výhody cestování po vodě. S lodí dopluj až na hrad. No dobře, ne tak úplně. Ale jen pár metrů pod hradem, na soutoku Berounky a Úpořského potoka, je ideální místo na vylodění. Najít ti ho pomůže Vodácká navigace.
Trilobit sem, trilobit tam. Trilobit všude, kam se podívám
Tak tady Ota Pavel potkal ty ryby?
Pak už se ale s civilizací na chvilku rozluč. Vplouváš na území Oty Pavla. Řeka se tu zařezává do hlubokého údolí. Háček má výhodu. Může se bezpečně kochat skalními masivy a rozkvetlými loukami. Na jedné z nich se ukrývá roubenka Kouřimecké rybárny, bývalého obydlí převozníka Karla Proška. Další Pavlovské místo není nic jiného než slavný Hostinec U Rozvědčíka. Loď nech u soutoku Berounky a Tyterského potoka a těch pár metrů k hospodě dojdi hezky po svých.
Osvěžen pokračuj k Luhu pod Branovem. Pamětní síň Oty Pavla je umístěna v domku, kde mladý budoucí spisovatel pobýval se svými rodiči před 2. světovou válkou. Přístup pro návštěvníky z levého břehu dodnes obsluhuje převozník, tak pozor na kolizi! U síně zaskoč na něco sladkého do kavárny V mechu a kapradí.
Poslední úsek cesty už je jen poklidná a trochu volejnatá plavba ke kempům na Višňové. Za nimi odevzdej loď podle své půjčovny. Tak jako na začátku, každá má sběr někde jinde. Dronte vybírá lodě hned na začátku Roztok. Ostatní půjčovny většinou až za jezem se slalomovým kanálem.
Domů úplně nepospícháš a svoji celodenní plavbu bys rád korunoval něčím výjimečným? Tak navštiv nedaleký královský hrad Křivoklát. Takhle perla českého i světového stříbrného plátna je od řeky vzdálena asi 2 kilometry.