Tohle muzeum najednou jen tak neprojdeš. Ne, že by bylo obrovský třeba jako to s Lízou, Lúvre se to snad jmenuje, ale o to víc má budov. Koho by pak zajímali nějaký frantíci, že jo. Dokonce si nevystačíš ani s jedním městem. Spoj tedy návštěvu muzeí i s nějakým výletem a poznáváním okolí, ať to využiješ naplno.
Nesalátuj to a projdi všechno
Přímo v Berouně je toho nejvíc pohromadě. V Jenštejnském a Salátovském domě (žádný saláty tu ale nehledej) na náměstí najdeš sedm stálých expozic. Nicméně už samotné měšťanské domy jsou pěknou záležitostí na čumendu. Vevnitř na tebe čekají stovky zkamenělin, stolička mamuta, ale třeba i tygr, teda aspoň jeho lebka. Potkáš tu jeskyňáře s jeho výbavou, prozkoumáš jeskyně s krápníky a uvidíš i měšec stříbrňáků. Do souboje na život a na smrt tě vtáhnou pistole a jiný zbraně z 18. století. Něčím takovým si to asi mezi sebou rozdali i Evžen s Lenským. Hustý, ne? Trochu života do toho vnese hned další expozice. Narazíš tam na několik desítek živočichů ze všech koutů Českého krasu, prostě krása!
Nebylo by to ale to správný muzeum bez trochy opravdovýho umění, takže tady není baroko jen na oko a za zkouknutí určitě stojí. Nakonec ještě malinko dějáku, takže se dozvíš o historii Berouna a uvidíš, jak se kdysi žilo na vesnici. Víš třeba, že se slunce dá přenést? My taky ne, ale tady ti ukážou přenosné sluneční hodiny. Další krása!
Ulov si Návštěvnickou kartu Berounska, Brd a Podbrdska 2024 a získej slevu na vstup a další spoustu výhod.
To byl teprve začátek
Projdi branou, odpočiň si v parku a nezapomeň ani na další dvě muzea. Tahle brána je sice Plzeňská, ale tak daleko nemusíš. Stačí jen kousek popojít ulicí a jsi tam. Kromě výhledu se tu dozvíš o historii městského opevnění a taky si prohlédneš hodinový stroj. Orloj to sice není, ale i tak je zajímavý vidět tyhle hejblátka zblízka. Ještě než se ale vydáš k bývalým hradbám, zapluj do parku. Přímo ve dvoře muzea najdeš Geopark Barrandien, kde si kromě pohodičky užiješ i interaktivní expozici, která tě zavede až 400 miliónů let zpátky do minulosti. Navíc, když si tu najdeš zkamenělinu, odnes si ji domů, je tvoje! Drž s muzeem krok a vydej se s nimi na komentovanou vycházku městem. Poznáš nejen muzeum, ale i Beroun z úplně jiného pohledu.
Moc si ale nenapakuj batoh šutrama, protože tě čekají ještě dvě muzea. Jedno najdeš v Hořovicích, kde zjistíš, jak se vlastně z obyčejné věci stane exponát v muzeu. To samozřejmě není všechno, ale nebudeme zase moc prozrazovat, ať máš vůbec důvod sem připlout. Stejně tak musíš zaplout do Městského muzea v Žebráku. Tam ti ukážou expozici věnovanou historii města, ale i galerii, kde poznáš slovanského Gauguina – šotouši do umění vědí a zbytek to zjistí v muzeu v Žebráku… Prostě zase další krása, prostě Muzeum Českého krasu!