Zakotvi tam, kde dávají bubáci a hastrmani dobrou noc! Jestli nechceš nocovat v podhradí, připrav si pár penízků pro Chárona, ten tě z Baštírny dostane suchou nohou k hotelu Kormorán na levém břehu Sázavy.
Strážce Zlaté řeky
Na vysokém ostrohu nad pravým břehem Sázavy se kdysi tyčila majestátní Hláska, dneska ji všichni znají jako hrad Zlenice. V době svojí největší slávy, která byla fakt kratičká, ale i tak, dohlížela na dění na Zlaté řece. První zmínky o hradu jsou ze začátku 14.století. O století později se už ví, že byly Zlenice dobyty a zničeny, pravděpodobně během občanské války v českém království, to když tady vládnul Jirka z Poděbrad.
Dneska už tu najdeš spíš spoustu šutrů. Díky práci Sdružení Zlenice a Klubu přátel hradu Zlenice ale můžeš obdivovat aspoň zbytky věžového paláce. Ten byl původní dominantou hradu, tak si vychutnej kouzelnou atmošku Ladova kraje.
Bubáci a hastrmani, ale hlavně vodníci
Kouzla Zlenic si všimnul, a hned několikrát namaloval, i Josef Lada. Slavný malíř a spisovatel miloval Zlenice natolik, že byly inspirací i jeho pohádkových světů. Kde jinde by mohl hastrman sedět u staré vrby, bafat dýmku a klábosit s kapry o novinkách v řece? Přesně tady! Pohádková romantika byla Ladovým denním chlebem a Zlenice byly jeho oblíbeným zákuskem.
Zlenice včera, dnes a zítra
Na začátku 20. století se Zlenice staly letním útočištěm pražský smetánky. Vlasta Burian, Max Brod, Franz Kafka nebo Franz Werfel si tady užívali letní pohodičky. Jen si to představ – všude krasoplavci v koupacích úborech a dámy s dlouhými sukýnkami, které se noblesně noří do sázavských vod. Idylka, co? Dnes je tu hlavně Mekka vodáků plujících po Sázavě, hladových a žíznivých cyklistů, nebo turistů putujících po některé ze značených stezek. Tak neváhej a přidej se k nim.
Taky tu najdeš malý kemp s bistrem. U převoznického domku si můžeš koupit čumkarty, turistické známky a vizitky. K dispozici je i sportovní vybavení k vodnímu dovádění – rukávky, nafukovací čluny a lodě. A pokud si zapomeneš k letní plácačce u vody nějaké to kvalitní čtivo, nakoukni do převlékací kabinky č. 12, která nabízí malou knihovničku se čtením na deku. Prostě kouzelná kabinka.
Určitě si připrav nějakou hotovost, karta tu je sprostý slovo, navíc, jestli se chceš dostat na druhý břeh, zdejší Cháron tě rád převeze – za symbolickou pětikačku. Přívoz funguje od června do září denně, v dubnu, květnu a říjnu jen o víkendech a svátcích.
Pokud se tu vyskytneš v jinou roční dobu a budeš se chtít dostat na druhý břeh k hotelu a kempu Kormorán, máš dvě možnosti: skočit do vody a Sázavu přeplavat (brrr, to radši ne…), nebo se rozmyslet alespoň 3 dny předem a objednat se na e-mailu .
Kromě několika zastávek z naučné stezky Vodnické vycházky, která má 13 zastavení a vede přes Senohraby, Ondřejov, Kaliště a Lensedly, tudy prochází i Cyrilometodějská stezka. Ideální jak pro pěší, tak i cykloturistiku. Prostě jen vyber způsob, důvod k návštěvě už máš!