Pluj po Vltavě i Labi na palubě výletních lodí. Už samotná plavba parníkem je zážitek, protože kromě pohodové jízdy nabízí paluby výhledy do okolí, které jinde neuvidíš. Na lodích jako je Král Jiří, Fidelio, Florentina, Korkorán nebo Kralupy je to prostě pořádná jízda. Tak popoplujem!
Vyhlídkové plavby jsou v Poděbradech od června na plavebním řádu hned pětkrát denně, a to konkrétně s výletní lodí Král Jiří. Ta kotví přímo pod zámkem a společně se můžete proplout od Nymburka až po soutok Labe a Cidliny. Místní vody brázdí třikrát denně taky výletní loď Blanice, která spojuje Mělník a Nymburk. Západem slunce to ale končit nemusí, k plavbám po vodách tajemna na čtvrtečních a pátečních večerních vyjížďkách nasedni na výletní loď Korkorán. Vyplouvá z Poděbrad a vyjedete společně k soutoku s Cidlinou nebo do Nymburka.
Připlutím po vodě a zakotvením v Poděbradech to teprve začne. Lázeňské město s lázeňskou kolonádou se slavnými květinovými hodinami nebo epesní fontánou je prostě k procházce jak dělaný. K tomu nezapomeň ucucávat lázeňských pramenů a na spravení chuti si křupni do lázeňský oplatky, protože řekněme si popravdě – ty prameny nejsou chuťově přímo labužnický zážitek. Dál se můžeš vydat po stopách českého krále Jiřího z Poděbrad a dojít až k jeho památníku. Ten najdeš hned nad přístavištěm, v nejstarší části středověkého hradu, v bývalé kapli Klanění svatých Tří Králů. Industriální stránku Poděbrad poznáš ve sklárně pořádající exkurze nebo v prvorepublikové vodní elektrárně. V létě je jasným cílem i Jezero Poděbrady, kde si vodu užiješ na vlastní kůži. Po troše historie to můžeš trochu rozjet na mezinárodním letním festivalu filmové hudby Soundtrack Poděbrady. Historie, hudba, ale i zdejší gastro podniky tě prostě zvou na parádní zážitek.
A až přijde čas pokračovat dál, cyklisti i in-line bruslaři jistě ocení spojení do Nymburka, nebo třeba do Libice nad Cidlinou, epesní cyklostezkou vedoucí podél řeky.
S Králem Jiřím do Poděbrad
Historie téhle plavby sahá až do konce 19. století, kdy to rozjeli poprvé. Historický parník Vltava byl zapsán i mezi kulturní památky České republiky. Po nalodění v Praze proplouvá loď částí Vltavské kaskády, kudy ještě před splavněním protékaly Svatojánské proudy. Na březích se rozprostírá výhled na ostrov svatého Kiliána, na kterém uvidíš pozůstatky bývalého Ostrovského kláštera. Další část cesty jistě ocení nadšenci do techniky, protože v posledním úseku plavby proplouvá loď plavební komorou Štěchovice, díky ní překonáš i s lodí rozdíl hladin téměř dvaceti metrů. A to se počítá!
Po takovém „výšlapu“ si všichni zaslouží oddych, takže po připlutí pod hráz Slapské přehrady si můžeš užít dvouhodinovou přestávku. Procházka po okolí to jistí a cestou třeba narazíš i na sochu sv. Jana Nepomuckého, který dal jméno Svatojánským proudům. Jestli už máš proudů dost, a na zpáteční cestu se na loď necítíš, zpátky to můžeš vzít autobusem z Třebenic na pražský Smícháč.
Na Vltavě po Vltavě na Slapy
Vyhlídková loď Kralupy tě sveze až k zámku Nelahozeves. Budeš tam za hodinku, a to přes celý léto od středy do neděle. V kotvišti, u Mariny Vltava, se můžou nejen lodní nadšenci svézt z protějšího břehu přívozem.
Nelahozeves nabízí hned několik možností na výlety, a je tak značkou ideál jako výchozí bod pro další program. Nelahozeves je rodištěm českého skladatele Antonína Dvořáka a zjistit o něm víc můžeš ve Dvořákově památníku, najdeš ho přímo v jeho rodném domě. Přiblížíš se tak i k renesančnímu zámku, dominantě Nelahozevsi. Kostel sv. Ondřeje, který stojí naproti památníku, byl svědkem prvních Dvořákových houslových koncertů. Odtud se pak můžeš vydat po Dvořákově stezce podél Vltavy a po asi 3 km procházce pokračovat po modré trase až na zámek do Veltrus, což je další místo, kde Dvořák koncertoval.
Jestli nechceš kolem Dvořáka pořád jenom chodit, ale chceš ho i zažít, Dvořákův festival, na palubě lodi Florentina, spojuje obojí. Hotelová loď nabízí exkluzivní pobytové balíčky a propojení plavby s hudebním programem. Navíc se ocitneš na největší a jediné hotelové lodi plující pod českou vlajkou.
Za Dvořákem domů i na Rusalku
Plujeme dál, na Mělník!
Vzhůru na Mělník a rovnou na palubě lodi, která byla součástí výsadkové flotily vojenských operací, tedy Fidelio. V současnosti je Fidelio výletní lodí se sluneční palubou a příjemným posezením, kde se budeš cítit jako v bavlnce. Už samotná loď je historická, ale historií tě i proveze. Během okružní plavby přes soutok Labe a Vltavy propluješ historickou plavební komorou v Hoříně nebo okolo zrušených zdymadel směrem na Obříství. Během plavby se můžeš kochat výhledy, protože třeba mělnický zámek prostě stojí za to.
Svézt se do Mělníka můžeš i Pražskou paroplavební společností. Vyplouvá se z Prahy a během cesty se dozvíš něco o zajímavostech v okolí a parním stroji, na kterém zrovna popluješ. Až to zakotvíte v Mělníce, budeš mít dvě hodiny na prohlídku města pěkně zblízka. A kam se podívat?
Jistě nemineš mělnický zámek spolu s kostelem sv. Petra a Pavla a vinicemi. Vyšplhej se až na vrchol kostelní věže a objev i výhled do okolí Mělníka. Schválně jestli poznáš horu Říp. I pod Mělníkem je co vidět, a proto si nenech ujít třeba podzemí města s nejširší studnou v České republice.